Szukaj w serwisie
Szukaj:
Logowanie
Kot rosyjski niebieski
Kot rosyjski niebieski - rasa krótkowłosego kota, pochodząca z zachodniej Rosji.

Początek rasy datuje się na XVII wiek. Była zagrożona wyginięciem podczas II wojny światowej, lecz udało się ją ocalić. Zgodnie ze wzorcem, kot tej rasy powinien mieć umaszczenie niebieskie lub niebieskoszare.

Wygląd
Jest kotem średniej wielkości o smukłej sylwetce. Ma oczy w kształcie migdałów, zawsze zielonego koloru. Uszy są duże i postawione. Kolor futra jest szaro-siwy, natomiast skóra jest niebieska.

Historia
Koty rosyjskie niebieskie od dawna uchodziły za szczególne zjawisko, gdyż już w XVII wieku gościły na polskich dworach książęcych. Rasa ta nie potrzebowała mistyfikacji, ponieważ jej oryginalny fenotyp pozostawał zbyt długo w niezmienionym stanie. Mimo iż podobny do kota europejskiego krótkowłosego, rozwijał się jako rasa niezależnie od niego. Do dziś nie krzyżuje się ze sobą tych ras.

Charakter
Jak dla każdego kota, najważniejsze dla niego są pierwsze tygodnie jego życia, gdyż prawidłowo wychowane, mają niezwykłą zdolność nauczenia swoich ludzkich opiekunów rozumienia kociego świata. Młode kociaki są bardzo ciekawe otoczenia. Uwielbiają zabawy, tak samo jak dorosłe koty, po których nie zawsze to widać. Koty rosyjskie niebieskie są niesamowicie zwinne, poruszają się bardzo cicho. Są bardzo przyjacielskie, uwielbiają zabawy z opiekunem np: z piórkiem, sznurkiem. Lubią także towarzystwo innych kotów. Są dość towarzyskie i niezwykle czułe.

Pielęgnacja
Jego krótka sierść nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Należy ją regularnie, lecz nie za często, czesać gumową szczotką. Jego dieta powinna być dobrze zbilansowana, aby zapewnić dobrą kondycję jemu i jego sierści. Powinno się go często głaskać, by jego futro lśniło.


Źródło:
Materiały udostępniane są na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.

Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania
Zasady ochrony prywatności
O Wikipedii
Informacje prawne

Dźwięki kotawypożyczalnia zoologiczna
Czy wiesz, że...?
Głaskanie kota łagodzi stres, a jego mruczenie działa uspokajająco. więcej ciekawostek »
Moje KotyPsy.pl
jak leci? ech, szkoda gadać...
Polecamy
sklep zoologiczny warszawa
Sadurski.com
10 użytkowników online