Szukaj w serwisie
Szukaj:
Logowanie
Kot peterbald
Kot rasy Peterbald - rasa kotów domowych, odmiana kotów syjamskich wyhodowana w Rosji, w Sankt Petersburgu, w hodowli kotów orientalnych w 1994 roku. Peterbald jest rasą unikalną, uznaną przez TICA, WCF i od 1 stycznia 2007 roku przez FIFe.

Peterbald jest kotem o orientalnym typie sylwetki, smukły, elegancki, o długim i dobrze umięśnionym ciele. Posiada delikatny, drobny kościec i wydłużoną sylwetkę z silnymi mięśniami pokrytą delikatną i elastyczną skórą. Charakterystyczne dla tej rasy są długie i cienkie łapki zakończone długimi palcami oraz długi i cienki ogon. Te cechy odróżniają Peterbalda od Sfinksa Dońskiego, drugiej bezwłosej kociej rasy wyhodowanej w Rosji. Kocury są wyraźnie większe od kotek.

Umaszczenie
Czasami ledwo widoczna sierść Peterbalda może być poskręcana i przypominać sierść reksów, ale zdarza się to tylko na głowie, szyi i górnej części tułowia. Cecha ta występuje tylko u kotów dorosłych, po ukończeniu półtora, dwóch lat. Mimo dużego podobieństwa Peterbalda do Sfinksa, są to zupełnie inne rasy, gdyż badania genetyczne potwierdziły, że brak owłosienia wywołany jest u tych ras przez zupełnie inne geny. Brak owłosienia u Peterbalda jest wywołany przez ten sam gen co u Sfinksa Dońskiego, ale koty te wyraźnie różnią się budową ciała.
Budowa
Głowa średniej wielkości, proporcjonalna do korpusu, dobrze zbalansowana, w kształcie klina z prostymi liniami; klin rozpoczyna się od nosa i prostymi liniami przesuwa się po obu stronach w kierunku uszu; czaszka z profilu lekko zaokrąglona. Duże uszy spiczasto zakończone, szeroko otwarte u nasady. Oczy średniej wielkości, migdałowe w kształcie, osadzone lekko ukośnie w linii od nosa ku uszom, kontynuują kształt klina głowy, kolor oczu zielone lub niebieskie u kotów point.


Źródło:
Materiały udostępniane są na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.

Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania
Zasady ochrony prywatności
O Wikipedii
Informacje prawne

Dźwięki kota
Na forum
Ciekawostki koty, ciekawostki psywypożyczalnia zoologiczna
Czy wiesz, że...?
Gdy kot skacze, poduszeczki znajdujące się na jego łapach działają przy lądowaniu jak amortyzatory. więcej ciekawostek »
Moje KotyPsy.pl
chrapanie synchroniczne
Polecamy
sklep zoologiczny warszawa
Sadurski.com
34 użytkowników online