Szukaj w serwisie
Szukaj:
Logowanie
Kot egipski mau
Pochodzenie
Kot egipski mau powstał w latach 50. jako krzyżówka kota amerykańskiego krótkowłosego, kota abisyńskiego i kota syjamskiego. Celem hodowców było stworzenie rasy podobnej do kotów widniejących na starożytnych egipskich malowidłach. CFA zatwierdziła rasę w 1968, pierwsze okazy hodowlane dotarły do Europy w 1992.

Wygląd
Zwierzęta bardzo dobrze umięśnione, średniej wielkości. Tylne łapy trochę dłuższe od przednich, między kolanem a bokiem znajduje się charakterystyczny pas luźnej skóry. Głowa klinowata, uszy dość duże, szeroko rozstawione. Oczy duże, zielone, w kształcie migdałów. Futro delikatne i ściśle przylegające do ciała. Występują trzy umaszczenia - brązowe, srebrne i dymne. We wszystkich odmianach wymagany jest ciemny wzór na całym ciele i litera M na piersi.

Zachowanie
Koty są żywotne, chętne do zabawy i odważne. Chętnie przebywają z ludźmi i lubią, kiedy poświęca im się uwagę. Łatwo uczą się aportować. Cechą szczególną rasy jest energiczne machanie ogonem przypominające psie.


Źródło:
Materiały udostępniane są na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.

Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania
Zasady ochrony prywatności
O Wikipedii
Informacje prawne

Dźwięki kotawypożyczalnia zoologiczna
Czy wiesz, że...?
Koty mają tzw. trzecią powiekę. Zapobiega ona wysychaniu oczu oraz powstawaniu innych uszkodzeń. Kiedy kot jest chory, jego trzecia powieka często zamyka się połowicznie, co jest łatwo zauważalne dla jego właściciela. więcej ciekawostek »
Moje KotyPsy.pl
Atak na Mount Kurtkonest
Polecamy
sklep zoologiczny
Sadurski.com
100 użytkowników online