Szukaj w serwisie
Szukaj:
Logowanie
Kot egipski mau
Pochodzenie
Kot egipski mau powstał w latach 50. jako krzyżówka kota amerykańskiego krótkowłosego, kota abisyńskiego i kota syjamskiego. Celem hodowców było stworzenie rasy podobnej do kotów widniejących na starożytnych egipskich malowidłach. CFA zatwierdziła rasę w 1968, pierwsze okazy hodowlane dotarły do Europy w 1992.

Wygląd
Zwierzęta bardzo dobrze umięśnione, średniej wielkości. Tylne łapy trochę dłuższe od przednich, między kolanem a bokiem znajduje się charakterystyczny pas luźnej skóry. Głowa klinowata, uszy dość duże, szeroko rozstawione. Oczy duże, zielone, w kształcie migdałów. Futro delikatne i ściśle przylegające do ciała. Występują trzy umaszczenia - brązowe, srebrne i dymne. We wszystkich odmianach wymagany jest ciemny wzór na całym ciele i litera M na piersi.

Zachowanie
Koty są żywotne, chętne do zabawy i odważne. Chętnie przebywają z ludźmi i lubią, kiedy poświęca im się uwagę. Łatwo uczą się aportować. Cechą szczególną rasy jest energiczne machanie ogonem przypominające psie.


Źródło:
Materiały udostępniane są na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.

Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania
Zasady ochrony prywatności
O Wikipedii
Informacje prawne

Dźwięki kota
Na forum
Ciekawostki koty, ciekawostki psywypożyczalnia zoologiczna
Czy wiesz, że...?
Ludzie, którzy są uczuleni na koty, w rzeczywistości są uczuleni na kocią ślinę lub drobinki naskórka osadzające się na sierści. Jeżeli kot jest często kąpany, alergicy znacznie lepiej znoszą jego obecność. więcej ciekawostek »
Moje KotyPsy.pl
jak leci? ech, szkoda gadać...
Polecamy
sklep zoologiczny
Sadurski.com
83 użytkowników online