Szukaj w serwisie
Szukaj:
Logowanie
Kot egipski mau
Pochodzenie
Kot egipski mau powstał w latach 50. jako krzyżówka kota amerykańskiego krótkowłosego, kota abisyńskiego i kota syjamskiego. Celem hodowców było stworzenie rasy podobnej do kotów widniejących na starożytnych egipskich malowidłach. CFA zatwierdziła rasę w 1968, pierwsze okazy hodowlane dotarły do Europy w 1992.

Wygląd
Zwierzęta bardzo dobrze umięśnione, średniej wielkości. Tylne łapy trochę dłuższe od przednich, między kolanem a bokiem znajduje się charakterystyczny pas luźnej skóry. Głowa klinowata, uszy dość duże, szeroko rozstawione. Oczy duże, zielone, w kształcie migdałów. Futro delikatne i ściśle przylegające do ciała. Występują trzy umaszczenia - brązowe, srebrne i dymne. We wszystkich odmianach wymagany jest ciemny wzór na całym ciele i litera M na piersi.

Zachowanie
Koty są żywotne, chętne do zabawy i odważne. Chętnie przebywają z ludźmi i lubią, kiedy poświęca im się uwagę. Łatwo uczą się aportować. Cechą szczególną rasy jest energiczne machanie ogonem przypominające psie.


Źródło:
Materiały udostępniane są na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.

Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania
Zasady ochrony prywatności
O Wikipedii
Informacje prawne

Dźwięki kota
Na forum
Ciekawostki koty, ciekawostki psywypożyczalnia zoologiczna
Czy wiesz, że...?
Koty nie mają obojczyka. Ten "brak" sprawia, że mogą wciskać się we wszystkie szczeliny, przez które może przejść ich głowa. więcej ciekawostek »
Moje KotyPsy.pl
Polecamy
sklep zoologiczny
Sadurski.com
117 użytkowników online