Szukaj w serwisie
Szukaj:
Logowanie
Kot egejski
Historia
Koty egejskie (gr.: ???? ??? ???????) są naturalnie występującą rasą kotów pochodzących z greckich Cyklad. Rozwój tej rasy rozpoczęto się na początku lat 90. przez greckich hodowców. Rasa jest uważana za jedyną naturalną grecką rasę kotów, obecnie występującą powszechnie w Grecji.

Wygląd
Futro kota egejskiego jest średniodługie. Zapewnia dobrą ochronę podczas trudnych zimowych warunków pogodowych i zrzuca się w krótkim okresie letnim. Są bicolorowe i tricolorowe, a jednym z kolorów jest zawsze biały, bez oznak żółknięcia i zajmuje się między 1/3 do 2/3 powierzchni ciała. Inne kolory to mogą być czarny, rudy, niebieski, kremowy, z lub bez pasów.

Kot egejski jest średniej wielkości, dobrze umięśniony, bez oznak nadwagi. Ciało jest długie. Nogi są mocne średniej wielkości a stopy o okrągłym kształcie. Ogon jest umiarkowanie długi i prosty. Głowa jest średniej wielkości. Uszy mają szerokie podstawy i zaokrąglone końce i są osłonięte włosami. Oczy mają kształt orientalny a ich kolor może być dowolnym odcieniem zieleni.

Charakterystyka
Choć dopiero niedawno zaczął być hodowany systematycznie, to kot egejski został udomowionych wiele wieków temu, przez co jest dobrze dostosowany do ludzi. Jest to zwierzę, które dobrze nadaje się do życia w mieszkaniu. Jest inteligentny, aktywny i żywy, a także komunikatywny. Na obszarach wiejskich, są często postrzegane jako najlepsza metoda zwalczania szkodników, ponieważ są one bardzo łowne.


Źródło:
Materiały udostępniane są na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.

Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania
Zasady ochrony prywatności
O Wikipedii
Informacje prawne

Dźwięki kota
Na forum
Ciekawostki koty, ciekawostki psywypożyczalnia zoologiczna
Czy wiesz, że...?
Powszechnie uważa się, że koty nie rozróżniają kolorów. Jednak ostatnie badania wykazały, że rozróżniają one na pewno niebieski, zielony i czerwony. więcej ciekawostek »
Moje KotyPsy.pl
Ależ to piękne!
Polecamy
sklep zoologiczny warszawa
Sadurski.com
8 użytkowników online