Szukaj w serwisie
Szukaj:
Logowanie
Kot australijski mist
Kontynent australijski jest pozbawiony naturalnych kotów, obecnie żyjące na nim koty zostały tam przywiezione przez kolonistów z Europy i Azji. Nazwa australijski mist została skrócona przez Australijczyków na OzMist.

Dr Truda Straede wyhodowała tą Rasę w 1976 roku. Nowa rasa została zarejestrowana w Royal Agricultural Society Cat Control w Nowej Południowej Walii na początku lat 80. Możliwość uczestnictwa w wystawach i zdobywania tytułów uzyskał australian mist w roku 1986. Pierwszym czempionem tej rasy został kotka Nintu Dardanos w 1988 roku. Koty tej rasy są są bardzo popularne w Australii, ale słabo znane poza nią.

W lipcu 1998 roku nastąpił rozłam wśród hodowców tej rasy na:

* Spotted Mist tradycyjne australijskie misty mające na futerku małe plamki,
* Marbled Mist australijskie misty mające na futerku, podłużne pasy układające się w marmurkowaty wzór.

Aktualnie zwolennicy obu odmian czynią starania o uznanie ich za odrębne rasy. Koty zawdzięczają swój niepowtarzalny wzór na futerku działaniu podwójnemu recesywnemu genowi.

Wygląd
Msity są genetycznie spokrewnione z kotami:

* Burmańskimi (50%), po których odziedziczyły wielkość, budowę i temperament,
* Abisyńskimi (25%), które przekazały drobne plamki na futerku a nierasowe koty domowe żywotność i przywiązanie do człowieka,
* krótkowłosymi kotami domowymi (25%).

Są to koty o umiarkowanej wielkości, okrągłej główce z dużymi uszami i oczami. Futerko mista jest krótkie i sprężyste. Ogon dosyć gruby, mięsisty. Dopuszcza się wszystkie odmiany barwne, ale najczęściej spotykane kolory futerka to: ciemnobrązowy, czekoladowy, niebieski, liliowy, złocisty. Oczy duże i ekspresywne są we wszystkich odcieniach koloru zielonego. Niepożądane dla tej rasy są wszelkie ekstremalne odchylenia w budowie. Wadami dyskwalifikującymi dla tej rasy są oczy złote, pomarańczowe i bursztynowe, białe końcówki łap oraz delikatna budowa kości. Koty niebieskookie, choć dopuszczane do wystaw, są oceniane niżej.

Charakter
Są to zgodne koty lubiące żyć w małych grupkach zawierających także kastraty młodzież i koty innych ras. Australijskie kotki są wspaniałymi i opiekuńczymi matkami.


Źródło:
Materiały udostępniane są na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.

Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania
Zasady ochrony prywatności
O Wikipedii
Informacje prawne

Dźwięki kota
Na forum
Ciekawostki koty, ciekawostki psywypożyczalnia zoologiczna
Czy wiesz, że...?
Gdy kot skacze, poduszeczki znajdujące się na jego łapach działają przy lądowaniu jak amortyzatory. więcej ciekawostek »
Moje KotyPsy.pl
chrapanie synchroniczne
Polecamy
sklep zoologiczny warszawa
Sadurski.com
82 użytkowników online